2010

Lofty na Zabłociu

  • Adres KRAKÓW, UL. ZABŁOCIE 25
  • Etap RALIZACJA ZAKOŃCZONA 2010
  • Zakres PK, PB, PW, NADZORY AUTORSKIE
  • Parametry PUM 7’000m2, PUU 1150m2
  • Klient KRAKOW LOFTS Sp. z o.o.
  • Współpraca projekt wykonany we współpracy autorskiej (autor: Ludomir Książek)

Lofty w Młynie Ziarno to pierwsza tego typu inwestycja w Krakowie.

Projekt zakładał adaptację budynku przemysłowego, częściowo podpiwniczonego składającego się z siedmiu kondygnacji nadziemnych (piwnica + parter + 6 pięter), który został zbudowany ok. 1919 roku, rozbudowany i zmodernizowany w 1957 roku. Był pozostałością po młynach krakowskich. Służył do produkcji i dystrybucji mąki, chleba i innych wyrobów piekarniczych. Najwyższa część północna, powstała w 1957 roku, stanowi zespół 15 różnej wielkości silosów zbożowych i wykonana jest w technologii żelbetowej.

Przebudowany obiekt został zaprojektowany dla celów mieszkalno – usługowych posiadający łącznie 57 lokali mieszkalnych dostępnych z jednego pionu komunikacyjnego (klatka schodowa z 2 dźwigami osobowymi). W poziomie piwnicy przewidziano pomieszczenia techniczne, zaplecze sanitarne dla lokalu usługowego nr 1, pomieszczenie przyłącza wody, węzła cieplnego. Na parterze znajduje się 6 lokali usługowych, każdy z własnym węzłem sanitarnym (w tym jeden lokal usługowy dwukondygnacyjny z antresola i jeden w rekonstruowanym budynku starej ślusarni), strefa wejściowa z portiernią i wózkowania.  Po 11 lokali mieszkalnych od I do IV piętra, na V piętrze znajduje się 11 lokali (w tym 6 dwupoziomowych z tarasami wyższym piętrze).  Na VI piętrze – dwa mieszkania typu penthouse z tarasami widokowymi.  Na ostatniej kondygnacji zaprojektowany został ogólnodostępny, rekreacyjny taras zielony, na który dostajemy się bezpośrednio z klatki schodowej.

Budynek ślusarni odbudowywany, stanowiący całość kompleksu zabudowy młyna w parterze posiada 1 lokal usługowy, na I piętrze częściowo zaadoptowany na sypialnie, na ostatniej kondygnacji tarasy widokowe.  Z młynem połączony za pomocą niezależnych przejść (przeszklonych kładek) przyporządkowanych odpowiednim lokalom mieszkalnym.

Budynek w rzucie poziomym posiadający w przybliżeniu kształt prostokąta, posadowiony na istniejących fundamentach.  Wysokość budynku – 25,00 m.  Dach płaski o płytowym przekroju. Budynek podpiwniczony – cześć podziemna lokalu usługowego nr 1 z zapleczem sanitarnym, pomieszczenia techniczne. Obiekt wykonany w technologii tradycyjnej – cegła pełna i żelbet (cześć adaptowana), w części nowoprojektowanej konstrukcja słupowo – tarczowo – ryglowa, żelbetowa z wypełnieniem z pustaków ceramicznych.  Rekonstruowany obiekt starej ślusarni ze zmiana funkcji na mieszkalno – usługową nie zmienia swojej bryły. Ostatnie poziomy adaptowane na tarasy widokowe.    Godne uwagi jest wykorzystanie starych elementów konstrukcji i wyposażenia w celach dekoracyjnych: drewnianych belek stropowych, efektownych zsypów zbożowych zachowanych w przestrzeni klatki schodowej, ścian z odsłoniętą, oryginalną cegłą oraz oryginalnych elementów maszyn odrestaurowanych i wyeksponowanych w częściach wspólnych budynku.

Połączenie różnych materiałów takich jak cegła, drewno, szkło i metal oraz wkomponowanie ich w modernistyczną przestrzeń sprawiło, że powstał efektywny mariaż tradycji z nowoczesnością.

Projekt otrzymał nagrodę Modernizacja Roku 2010 za adaptację i rozbudowę budynku Młyna nr 2 na lofty w Krakowie.